Blog

Unutulmaz Filmlerin Ardındaki Efsane Yönetmenler

Unutulmaz filmleri unutulmaz kılan pek çok unsur bulunuyor. Senaryo, oyuncular, kostümler, müzikler, efektler, karakter ve daha nicesi… Bir filmin başarılı olması için tüm bu unsurlara ayrı ayrı önem verilmesi gerekiyor. Kostüm tasarımından, alan dekorundan, görsel efekt ve müziklerin hazırlanmasına pek çok profesyonel kişinin ortak amaç için birleşiyorlar. Ekip işi olan film çekimlerinde yönetmenin önemi göz ardı edilmemeli. 

Yönetmen; filmin senaryosuna göre tüm hazırlıkları yapan, kostümleri seçen, kurgulayan, düzeltmeleri yapan, oyuncuları seçen ve çekim sırasındaki her şeyin kontrolünü yapan kişidir. Bu yüzden yönetmenlik çok zordur. Bu yazımızda sizin için gelmiş gelmiş en iyi yönetmenlere yer verdik. 

Christopher Nolan

Listenin ilk başında Christopher Nolan var. Yönettiği unutulmaz filmlerle tüm dünya tarafından adı biliniyor. Film çekmeye 7 yaşında başladı. O zamanlar babasının kamerasını ödünç alarak kısa filmler çekiyordu. Tam bir Star Wars hayranı olan Nolan 8 yaşında Space Wars adında stop motion animasyon filmini çekti. 

11 yaşındayken kesin olarak film yönetmeni olmaya karar verdi ve Londra Üniversite Akademisi’nde eğitimine başladı. İlk filmi olmasa da çıkış yaptığı Memento filmiyle hafızalara kazındı. Ardından yöneteği diğer filmleriyle oldukça başarı yakaladı. Pek çok ödül kazanarak en iyi yönetmenler arasına girmeyi başardı. 

Christopher Nolan’ın yönettiği bazı filmler:

– Memento 

– Interstellar 

– Inception 

– Kara Şövalye Yükseliyor

– Prestij

Stanley Kubrick 

Stanley Kubrick mükemmeliyetçi ve her zaman kusursuza ulaşmak isteyen bir yönetmen olarak tanınıyor. Yaptığı filmlerin hep ödüllü olmasından da anlaşılıyor bu özelliği. Takıntılı olmasından dolayı 48 yıllık yönetmenlik hayatında sadece 16 film yönetmiştir. 

Çocukken babasının kendisine fotoğraf makinesi almasıyla fotoğrafçılığa merak sardı. Derslerine karşı ilgili değildi bu yüzden başarısız bir okul hayatı sürdü. Derslere merakı olmasa da fotoğrafçılıkta kendini çok geliştirmişti. 

Henüz lise dönemindeyken dergilere fotoğraflarını satmaya başladı. Bunun ardından ünlü bir dergide tam zamanlı fotoğrafçı olarak işe girdi. Gitgide ilgi alanları genişliyor bilime, sanata ve film çekimlerine daha fazla meraklanıyordu. Ardından yönetmenliğe geçiş yaptı. 1962 yılında Lolita filmiyle yükselişe geçti. 

En iyi yönetmenlerden biri olan Stanley Kubrick’in yönettiği bazı filmler:

– Otomatik Portakal

– Full Metal Jacket

– The Shining 

– Lolita

Martin Scorsese

New York Üniversitesi Sinema bölümü mezunu olan Martin Scorsese yine aynı bölümden master yapmıştır. Filmlerinde genelde suç, ceza, adalet gibi unsurları işlemiştir. Psikolojiye olan merakından da filmlerinin çoğunda psikolojiye de yer vermiş ve başarılı şekilde yansıtmıştır. Farklı tarzıyla çoğu yönetmene ilham olmuştur. Filmleri çok sayıda adaylık ve ödül kazanmıştır. 

Martin Scorsese’in yönettiği bazı filmler:

– Zindan Adası

– Taxi Driver 

– The Wolf of Wall Street

– Köstebek

David Fincher

8 yaşında Sonsuz Ölüm filminden etkilenerek yönetmen olmaya karar verdi. Liseden mezun olduktan sonra deneyim kazanmak için bir animasyon şirketine girdi ve kendini orada eğitti. Daha sonra ise İndustrial Light & Magic şirketine girdi. Efektler üzerine deneyim kazandı ve uzmanlaştı. 

Bu şirkette Star Wars’ın yapımında yer aldı. Film dışında belgesel ve reklam yönetmenliği de yaptı. Madonna, Aerosmith, Michael Jackson gibi daha birçok sanatçının klip yönetmenliğini yaptı. Nike, Pepsi, Sony, Converse gibi markalar için reklamlar çekti. Tüm bu kariyeriyle de en iyi yönetmenlerden olan David Fincher çok sayıda başarılı filmin yönetmen koltuğunda. 

David Fincher’ın yönettiği bazı filmler:

– Dövüş Kulübü

– Yedi

– Zodiac

– Ejderha Dövmeli Kız

– Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

– Denizler Altında 20 Bin Fersah

James Cameron

James Cameron’ın yönettiği filmler gelmiş geçmiş en iyi hasılatı yakalayan filmlerdir. Yönettiği her filmde yeteneğini kanıtlamış ve filmleri izleyenlerin zihnine kazınmıştır. Kariyerine ilk olarak senaristlikle başlayan Cameron gördüğü bir rüyadan etkilenerek Terminatör’ü yazdı fakat o zamanlar tecrübesi olmadığı için yapımcıların desteğini alamadı. Daha sonra sürekli çalışarak Terminatör’ü çekmeyi başardı ve bu filmle rekorlar kırdı. 

Herkesin en az bir kez izlemiş olduğu Titanic’i çekti ve o yıl içerisinde 11 Oscar ödülü aldı. Çektiği her filmde daha başarılı oluyor ve kendini sürekli geliştiriyordu. Titanik’in ardından yine kendi filmi Avatar’la Titanik’i geçerek kendi rekorunu kırmış olması James Cameron’ın en iyi yönetmenlerden olduğunu kanıtlıyor. 

James Cameron’un yönettiği bazı filmler: 

– Terminatör

– Titanik 

– Avatar

– Alita: Savaş Meleği

– Pirhana 2

– Rambo 2

Bu yazımızda sizler için her filmiyle aklımıza kazınmayı başaran yönetmenleri sıraladık. Listedeki bu yönetmenlerin hemen hemen her filmi kült filmler arasında. En iyi yönetmenleri listelediğimiz bu yazıyı beğendiyseniz bunu gibi daha birçok içerik için blog sitemize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

reklam ajansı burs özel okul

isviçre frangı